Sıkıntımız büyük

Yunusemre Mahalle Muhtarı Sevinç Mutlu 30 yıl önce kendilerine verilen 21B nolu aracın iki yıl önce iptal edilmesiyle mahallelerinde ciddi ulaşım sıkıntısı başladığını söyledi.
Yüzlerce vatandaşın imzasıyla BURULAŞ’a verdikleri dilekçeye cevap dahi alamadıklarından yakınan Mutlu, “1986-1987 senesinde 21 B nolu araç Yunusemre Mahallemize yeni bir hat olarak verilmişti. O gün bugün de 2014 yılının sonuna kadar bizlere hizmet etti. Ancak 1998-1999 yılında 21B nolu aracımız özel halk otobüslerine geçer geçmez sık olmakla birlikte büyük sorunlar yaşamaya başladık. Hal böyle olunca 31.01.2015 tarihinde 100’lerce vatandaşın imzasıyla vermiş olduğum 17623 kayıt nolu dilekçeme bu tarihin üzerinden dolu dolu tam bir yıl geçmiş olmasına rağmen BURULAŞ’tan bir cevap dahi almadık!” diye konuştu.
DEFALARCA KEZ İLETTİK
BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy’a bir çok kez sözlü olarak da otobüs sıkıntılarının ciddiyetini ilettiklerini söyleyen Sevinç Mutlu, “Verdiğimiz dilekçenin dışında, bulduğum her fırsatta otobüs sorunumuzu Fidansoy’a bazen sözlü, bazen de telefonla iletmeye devam ettim ve sürekli ‘Geleceğim, güzergah tespit edeceğiz, yer vereceğim’, ‘çözeceğim’ cevabını aldım. Ancak o gün bugün ne Fidansoy ne de ekibi sorunumuzu çözmek bir yana, mahallemize gelip sorunu yerinde görmeye dahi tenezzül etmedi. Aradığımızda telefonuna o an bakamasa dahi, bir şekilde gece de olsa bize geri dönen BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy, otobüs sorunumuzdan sonra bize cevap vermemeye, arayıp sormamaya başladı” dedi.  
30 SENE SONRA ‘PARA KAZANAMIYOR’ OLDU
21B nolu aracın Yunusemre Mahallesi’ne ait olan bir araç olduğuna vurgu yapan Mutlu “Yaklaşık iki yıl önce iptal edilen 21B nolu araç, Yunusemre ve Kazım Karabekir Mahalleleri’ne ait olan bir araçtır. 30 senedir de para kazanıyordu! Nasıl oldu anlayamadık ancak her geçen gün nüfusumuz artmakta olduğu halde(eskiden 5 bin vatandaşımız varsa, şu an 55 bin vatandaşımız var, artık sanayi bölgesi olması sebebiyle bu rakam 80 bini buluyor) birden bire araç para kazanamaz gerekçesiyle iptal edildi!..“ dedi.
21B nolu araç alındıktan sonra bir tek otobüsün Samanlı, Yunusemre ve Kazım Karabekir Mahallerine hizmet vermeye çalıştığını, bu da halkın yollarda kalmasına sebep olduğunu söyleyen Mutlu, “Bize 20 dakikada bir otobüs olduğunu ve bu otobüsün bölgelerimize yeterli olduğunu söylüyorlar. Yalnız Samanlı’dan hareket eden otobüsün Yunusemre Mahallemize gelene kadar tıklım tıklım dolduğunu, 10 dakikada yolcuyu alamadığını ve bir çok yolcunun duraklarda kaldığını hesaba katmıyorlar. Soruyoruz, nasıl oluyor da bu durumda araç 20 dakikada durakta olabiliyor!? Heykel’e gidip gelmesi 1 saate uzamasına sebep oluyor. Her ne kadar karşılıklı dört araç çalışsa da otobüsler 45 dakikada bir geçmiş oluyor. Özellikle de okul zamanında bir çok öğrenci duraklarda kalıyor.” dedi.   
KİMSE TEHTİD OLARAK ALGILAMASIN 
‘Para kazanamıyoruz’ gerekçesiyle iptal edilen otobüsün yerine BURULAŞ’tan sarı otobüs istediklerini söyleyen Mutlu “Özel otobüsler madem para kazanamıyorlar, bizde o zaman özel halk otobüsü değil, Bursa Büyükşehir’in Ulaşım Daire Başkanlığı’ndan belediyeye ait sarı otobüslerden istiyoruz. Bunu da okullar çocuklarımızın mağdur olmaması için okullar açılana kadar istiyoruz ve gereğinin yapılmasını rica ediyoruz. Belediyeler vatandaşına, halkına hizmet etmek zorundadır. Bu böylece bilinsin. Şayet biz yol kesip de araç isteseydik, çoktan sorumuzu çözerlerdi. Buna rağmen biz bu yöne halen başvurmak istemiyoruz. Ancak gerekirse vatandaşın ‘Caddeyi kapatalım ve hiçbir araç sokmayalım’ yönünde olan talebini çok mecbur kalırsak, biz ki mahalle muhtarları halkın seçtikleri kişiler olarak halkımızın isteğini yerine getirmek zorunda olduğumuzu da belirtmek isteriz. Bu durumu kimsenin tehdit olarak almasını da istemiyoruz, sadece gereken neyse onu yapacağımızı yetkililere duyurmak istiyoruz” diye konuştu.
Sevinç ÇELEBİ
 
VATANDAŞLAR İSYAN ETTİ
Yetkililer dikkate almıyor!
Yaklaşık 38 yıldır Yunusemre Mahallesi’nde ikamet ediyorum ve eskiden çok büyük olmayan ancak yıllar içinde çok fazla büyüyen mahallemize, bir de Real Evleri nüfusunun (748 aile) katılımıyla ciddi boyutlara ulaşmış otobüs sıkıntımızın bir an evvel giderilmesini istiyorum. Üzüntüyle belirtmek istiyorum ki bu sorunumuzu defalarca kez dile getirdiğimiz halde yetkililer nedense bir türlü dikkate almıyor! 
ŞİKAYETİMİZ BÜYÜK
Yunusemre Mahallesi sakinleri olarak bu durumdan fazlasıyla şikayetçi olduğumuzu bildirmek ve en kısa zamanda bizleri rahatlatacak sarı otobüslerden verilmesini istiyoruz. Bu hizmetin de en doğal hakkımız olduğunu sonuna kadar savunuyoruz. Şu anki otobüslerin kesinlikle yetersiz kaldığını, özellikle son altı aydır perişan olduğumuzu ve çocuklarımızı okullarına götüremediğimizi, vatandaşın çile ve ızdırap içinde olduğunu önemle duyuruyoruz ve yetkililerin bu durumumuzu dikkate almalarını çok rica ediyoruz.  
Rafet Cesur
 
 
SARI OTOBÜS TEK ÇÖZÜM!
30 yılı aşkın Yunusemre Mahallesi’nde ikamet etmekteyim ancak böylesini daha önce hiç görmedim! Nefes almakta bile zorlandığımız halde hiçbir şekilde sesimizi duyuramıyor çok ihtiyacımız olan sarı otobüse kavuşamıyoruz. Özellikle sarı otobüs istiyoruz çünkü özel halk otobüsleri kesinlikle sıkıntımızı çözmüyor. Samanlı’dan gelen otobüsler bize gelene kadar zaten balık istifi haline geliyor, minibüsler istedikleri yolcuyu alıyor, istemediklerini almıyor, hele ki söz konusu engelli vatandaşları kesinlikle almıyor!… Bu yüzden bize sarı otobüs verilmesini tek çözüm olarak görmekteyiz.
YETKİLİLERE ULAŞTIRIN
Devlet Hastanesi’ne giden bir tek otobüsümüz dahi yok!. Yetmezmiş gibi var olan 21 B otobüsümüz de iptal edildi… Soruyorum haliyle, Yunusemre’de ikamet eden binlerce vatandaşa yazık değil mi!? Lütfen okullar açılmadan bu duruma bir çözüm bulun ve sürekli vaad edilen sarı otobüsü mahallemize verin. İnşallah bu konuştuklarımız lafta kalmaz ve siz bir gazeteci olarak sesimize ses olur, söylediklerimizi aynen yetkililere iletirsiniz…
 
Zekerya Hasanoğlu
 

Kaynak: http://www.kentgazetesi.com/?h=99028&sikintimiz_buyuk&s=/?h=87343